Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)
понедельник, 31 мая 2021 г.
13. Усі ми знаємо, що цибуля, коли її ріжуть, "заходить в очі" - викликає сльози. Це діють фітонциди. Так, професор Б.П. Токін назвав відкриті ним у рослин летючі захисні речовини: фітон - по-грецьки "рослина", цідо - по-латині "вбиваю". Ця невидима зброя, якою користується цибуля для свого захисту, може захистити й людину.
Що можуть фітонциди? Вони вбивають палички туберкульозу і дизентерії, бацили черевного тифу. От вам і вінки цибулі, вивішені проти хвороби! Тут, виявляється, уся сила була не у вивішених вінках, а в з'їдених цибулинах. Кажуть, що прийде час, коли цибуля буде захищати не лише себе й людину, а й усе, що людина доручить їй захищати.
воскресенье, 30 мая 2021 г.
12. На землі сьогодні є близько 400 видів цибулі, серед них і зовсім для нас чудні й незвичні, як-от багатоярусна цибуля: вона утворює в землі велику цибулину, а на стрілках у неї виростають невеличкі цибульки, які розташовуються у два-три яруси. Героїчною вдачею відзначається гірська цибуля: навіть промерзла "до кісток", вона після розмерзання відновлює схожість.
суббота, 29 мая 2021 г.
11. Наша ріпчаста цибуля походить з Азії. Дикі її родичі й досі живуть у горах Афганістану, Уралу, Туркменії. Це одна з найдавніших культивованих людиною рослин: шість тисяч років тому єгиптяни вже вирощували цибулю. Відтоді вона оточена увагою, повагою, любов'ю і ... забобонами. Хоч і непоказна річ - цибулина, а все ж вона нагадувала людям місяць, а місяць - символ вічності!
Цибуля - в усі часи їжа бідняків - була для них рослиною священною. Коли єгиптянин хотів довести, що каже правду, він клав перед собою купку цибулин і урочисто клявся ними. У роки, коли лютували морові пошесті - холера, чума, у кожній хаті вивішували вінки цибулі: люди вірили, що цибуля може захистити їх від хвороби.
пятница, 28 мая 2021 г.
10. Як приправа любисток використовується на Кавказі. Корінь цієї рослини служить для надання гострого смаку деяким національним стравам (у нього солодкаво-гіркий смак). У нашій кухні найпопулярнішими приправами можна вважати, мабуть, цибулю й часник (хоча був час, коли хліб і цибуля, хліб і часник були основною їжею - сніданком, вечерею, обідом у полі).
четверг, 27 мая 2021 г.
9. Проте назва любисток сягає корінням грецької мови - це лігустікон (лігурійська рослина). З грецької латиняни зробили левістікум, німці - любештекке, поляки - любістек; так слово дійшло до нас, а потім переосмислилось, завдяки звуковій схожості зі словом любити. Так само, як калина або явір, любисток оспіваний у піснях про нещасливе кохання.
Використовувався він у народній медицині як від болю голови, від нервових та шлункових захворювань. Любистком українські дівчата мили волосся, щоб було густим і блискучим.
среда, 26 мая 2021 г.
8. Любисток - житель гір півдня Європи - уже дуже давно здобув права громадянства на Україні. Він не тільки чудово почуває себе там, де його садять чи сіють, а й там, де він сіється сам і дичавіє. У нас виник цілий ряд назв цієї рослини: усі вони пов'язані з повір'ям, начебто любисток - це зілля, яким можна причарувати когось, примусити себе любити. Через це в народі в нього є ще цілий рядок схожих назв: любчик, любця, любець, любимене, любист, приворотне зілля.
вторник, 25 мая 2021 г.
7. Культура м'яти, як і багатьох інших приправ, дуже давня. Стародавні греки вірили, що в кожного лісового струмка, у кожної галявини є своя німфа. Одна з німф - Мента - навічно оселилася в ботаніці й медицині, у кулінарії й парфумерії. Мента - наукова назва м'яти. Проте греки це слово в когось запозичили, а от у кого - невідомо (кажуть, що це був один із середземноморських народів). Римляни взяли у греків цю назву й передали її далі - іншим народам Європи. Ментол - основна частина олії, яка є в листі і квітах м'яти.
Усі сорти дикої м'яти пахучі, але найбільше ментолу в культурній м'яті (її вивели англійці 300 років тому). Саме англійці і вживають сушену й дрібно розтерту м'яту, розведену водою, як приправу до м'яса. У нас м'ята, як уже говорилося, використовується у медицині, парфумерії, кондитерській справі тощо.
понедельник, 24 мая 2021 г.
6. Серед назв приправ, нетипових для української кухні, але використовуваних у стравах інших народів, є дві - трохи дивні для нас у цій ролі - м'ята й любисток. Для нас це "аборигени" селянських садків і городів, оспівані в народних піснях і віршах українських поетів, це зілля, у якому купають немовлят, яким лікуються, прикрашають хату. Але щоб це була приправа до страв?.. Виявляється - так, приправа.
воскресенье, 23 мая 2021 г.
5. Ще одна дуже давня "міжнародна" приправа - кмин. Зерна цієї рослини люди вживали як приправу до їжі і напоїв з дуже давніх часів. Ми використовуємо його в парфумерії, для надання потрібного нас запаху напоям, кмином посипають хліб при випіканні, кладуть у консерви та ін. Про те, що цю рослину знають і культивують здавна, свідчить історія її назви: у дуже давні часи вона прийшла із семітських мов у грецьку, а з грецької - у латинську. Пізніше або з латинської мови безпосередньо, або із середньовічної німецької слово перебирається на схід. У середньовіччі назва рослини звучала в нас як кумен. У поляків це кмін, в українській мові існує кілька варіантів тієї самої назви: кмин, кмен, кмін, цмін, тмін, тмин. У російську мову слово тмин потрапило через українську.
суббота, 22 мая 2021 г.
4. І назву петрушки, і ставлення до неї у греків перейняли римляни. Далі шлях назви традиційний: з латині в німецьку мову (петерсільє), від німців до чехів (петржель), до поляків (пєтрушка) і до нас - східних слов'ян. Слід пам'ятати, що на час "пересування" назви рослини все далі на схід перша частина її (петрос) усе більше наближалася до імені "Петро" (це ім'я також від петрос) і
все більше віддалялася від первісного значення цього імені ("камінь"), бо городня петрушка давно вже забула про те сіре каміння на півдні Греції, серед якого її вперше помітили люди. У російській мові і назва рослини петрушка і зменшена, пестлива форма імені Пётр - Петруша, Петрушка збігаються, а тому і з'явилася думка: петрушку назвали за ім'ям Петро, хоча насправді її назвали зовсім незалежно від цього імені.
пятница, 21 мая 2021 г.
3. Дика петрушка - гірська рослина. Її батьківщина - південна Греція, царство сірого каменю. Звідси і її грецька назва - петроселінон, де петрос - "камінь", а селінон - "селера". У Стародавній Греції петрушка була загальновідомою рослиною, про неї не раз згадують у літературі. Її вирощували в садах Еллади. Грецьких героїв і переможців на Олімпійських іграх увінчували майстерно сплетеними в зелені петрушки вінками.
Складається враження, наче греки знали, що в петрушці є ще й вітамін Е, необхідний для спортсменів, у яких м'язи увесь час напружені, а значить і втомлені. Ясно, що греки цього не могли знати, просто вони були спостережливими людьми й бачили результати дії петрушки на людський організм.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)