Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)

четверг, 31 октября 2024 г.

5. Ще в 1844 році Карл Маркс у праці "До критики гегелівської філософії права" писав, що теорія стає матеріальною силою, як тільки вона оволодіває масами. Вислів широко вживається із заміною слова теорія на ідея. Так, ідея мирного співіснування охопила маси, оволоділа ними, стала близькою всім чесним людям земної кулі, над якими дамокловим мечем нависла страшна загроза атомної війни. Особливо близька ця ідея нам, сучасним людям.

среда, 30 октября 2024 г.

4. Люди доброї волі - вислів, що став крилатим після опублікування відозви, прийнятої 19 березня 1950 року в Стокгольмі третьою сесією Постійного комітету Всесвітнього конгресу прихильників миру ("Стокгольмська відозва"). Документ цей закінчується словами: "Ми закликаємо всіх людей доброї волі  всього світу підписати цю відозву".

 

вторник, 29 октября 2024 г.

3. Крилатими стали вислови, що виникли в процесі боротьби народів світу за мирне співіснування на планеті.                                Миру не ждуть - мир завойовують - цитата з "Маніфесту до народів миру", прийнятого на другому Всесвітньому конгресі миру у Варшаві 22 листопада 1950 року. Павло Тичина (видатний український поет) писав на той час: "Але ж усі вже народи вогненними буквами у своїх серцях написали слова про те, що миру не ждуть, а мир завойовують".


 

2. Народний комісар закордонних справ Г. В. Чичерін у доповіді на засіданні ВЦВК 17 липня 1920 року сказав: "Наш лозунг був і залишається один і той же: мирне співіснування з іншими урядами, які б вони не були. Сама дійсність привела нас та інші держави до необхідності створення довготривалих відносин між робітничо-селянським урядом і капіталістичними урядами".             
Вислів у сучасній мові набув великої популярності і вживається як у прямому, так і в переносному, образному значенні, наприклад: "...досі в наших друкованих органах, по суті, майже не знаходилось місця для серйозних критичних статей про дитячу літературу... Так і живуть собі дитяча література й критика в межах літературного процесу за принципом мирного співіснування" (З газети).
 

понедельник, 28 октября 2024 г.

Крилатий вислів "Миру не ждуть - мир завойовують
1. Мирне співіснування, принцип мирного співіснування двох систем - соціалістичної і капіталістичної, - що лежав у основі зовнішньої політики Радянського Союзу, був сформульований у ряді праць В. І. Леніна. Так, у листі "Американським робітникам" (1918) В. І. Ленін писав про перспективи торговельних відносин між США та Радянською Росією "на протязі того періоду, коли існуватимуть поряд соціалістичні і капіталістичні держави", в іншій публікації В. І. Ленін говорить про "мирне співжиття з народами, з робітниками і селянам всіх націй". 

 

воскресенье, 27 октября 2024 г.

16. Залишиться і вислів-престорога  "люди, будьте пильні", який належить чеському письменнику-комуністу Юліусу Фучіку. 25 серпня 1943 р. нацистський суд у Берліні виніс Фучікову смертний вирок; страчений він 8 вересня 1943 р. У тюрмі Фучік написав свою останню книгу "Репортаж під шибеницею", яку по аркушах виніс і переховував у себе один із чеських патріотів, що служив тюремним наглядачем. Закінчується книга словами: "Люди, я любив вас! Будьте пильні!" 



пятница, 25 октября 2024 г.

15. Patria o muerte! (Вітчизна або смерть!) - це гасло кубинської революції, проголошене її вождем Фіделем Кастро. Ці слова, які звичайно завершують промови Фіделя Кастро й документи великої державної ваги, передають глибокий патріотизм бійців за соціалізм на Кубі.

 
 

четверг, 24 октября 2024 г.


14. Долорес Ібаррурі виступила в Парижі 3 вересня 1936 р. з промовою, у якій сказала: "Краще померти стоячи, ніж жити на колінах". Хоч думка ця зустрічається і в давніх авторів (римський історик Таціт (50-120) писав: "Достойна смерть краще нікчемного життя"), усе ж ми ці слова пов'язуємо саме з героїчною боротьбою іспанських республіканців - як високий зразок мужності:        І закипіли сльози матерів, -                                                                                                                         Жнива розпочинала смерть кощава.                                                                                                            І кожен обирав умерти право,                                                                                                                   Бо на колінах жити не хотів.      (А. Малишко) 



     
  

среда, 23 октября 2024 г.

 


13. Двадцяте століття теж передало у віки кілька висловів, які свідчитимуть у майбутньому, яким були кращі люди цього бурхливого століття.         No pasaran! (Вони не пройдуть!) - ці слова належать Долорес Ібаррурі - видатній діячці Комуністичної партії Іспанії. Вони стали гаслом героїчної боротьби іспанського народу проти заколотників  (улітку 1936 р. генерал Франко вчинив заколот проти Іспанської Республіки, підтриманий фашистськими військами Італії та Німеччини), а пізніше - символом визвольної боротьби, нескореності.


вторник, 22 октября 2024 г.

12. Значної популярності набули афоризми видатного російського полководця Олександра Суворова (1730-1800); його книжка "Наука перемагати" (1806) залишила нам цілий ряд крилатих слів: легко в навчанні - важко в поході, важко в навчанні - легко в поході; кожен воїн повинен розуміти свій маневр; окомір, швидкість, натиск та ін. 

воскресенье, 20 октября 2024 г.


11. "Сорок віків дивляться на нас з висоти цих пірамід" - з такими словами генерал Бонапарт начебто звернувся до французьких солдатів перед боєм біля єгипетських пірамід 21 липня 1798 р. Проте жодним документом того часу це не підтверджується. Диктуючи мемуари на острові св. Єлени генералові Бертрану, Наполеон свою історичну фразу передав у такій формі: "Солдати, на вас

дивляться сорок віків". Можливо, що ці слова (як і багато інших, пов'язаних з легендами про Наполеона) з'явилися набагато пізніше часів походу Бонапарта в Єгипет. Наводяться як цитата: "- Так, це справді гордість нашого часу, - говорить Духнович. - Пам'ятайте, як Наполеон казав у Єгипті? "Солдати, з висоти цих пірамід на нас дивляться 40 століть людської історії"... Тут на нас дивиться одна п'ятирічка, зате яка п'ятирічка! П'ятирічка нової, соціалістичної цивілізації..." (О. Гончар).




 
 


10. Багато висловів приписується Наполеону. Серед них вислів у сумці солдата лежить маршальський жезл. Про те, що він належить Наполеонові, сказано в книзі Е. Блаза "Військове життя за часів імперій" (1837). Інші автори приписують його Людовіку XVIII, який перед вихованцями військової школи в Сен-Сірі сказав: "Пам'ятайте твердо, що серед вас нема жодного,

хто б не мав у своїй сумці маршальського жезла герцога Реджіо: витягти його звідти залежить від вас" (тут ідеться про генерала Удіно, який одержав після битви при Ваграмі 6 липня 1809 р. звання маршала і титул герцога Реджіо).                                                       Ці слова вживаються на позначення прагнень людини і можливостей здійснення цих прагнень: 

 Усіх вела на всенародний бій                                                                                                                     Єдина воля, віща і крилата,    

І маршальський таївся жезл ясний                                                                                                        

В похіднй сумці простого солдата.    (М. Рильський) 

суббота, 19 октября 2024 г.


9. З появою вогнепальної зброї з'являється новий вислів, який закликає бути готовим до бою, до зустрічі з небезпекою: тримати порох сухим. Він приписується відомому діячеві англійської буржуазної революції XVII ст. Оліверу Кромвелю (1599-1658).                                                                                                  Він досить широко вживається - і не лише у зв'язку з озброєнням: "...Події в Європі й у цілому світі, де вже розгоралося полум'я війни, підказували поетам гостру потребу тримати ліричний порох сухим" (Л. Новиченко).