17.4. Та повернемося до конференції. Улюблений і любимий здебільшого сполучаються не з тими самими словами. Звичайно, обидва виражають поняття "той, кого люблять", але любимий найчастіше вживається у сполученні зі словами, що означають щось єдине у своєму роді, неповторне. Наприклад, батьківщина, батько, мати завжди виступають зі словом любимий: любима Батьківщина, любима мати. Ми кажемо також любима Москва, любимий Дніпро, любимий Мінськ, любимий Тбілісі.
Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)
пятница, 31 января 2025 г.
среда, 29 января 2025 г.
17.3. ...І якщо заговорили про політекономію, то я наведу тобі з неї ще один приклад. звичайно, ти знаєш, що слово "зосоредження" ж калькою слова "концентрація". Можна сказати: "концентрація збройних сил" і "зосередження збройних сил", але в політекономії - лише концентрація виробництва, а не "зосередження виробництва". Хіміки кажуть "розчин певної концентрації", а "розчин певного зосередження" - безглуздя.
17.2. - Якщо ви хочете знати, то абсолютно тотожних слів дуже мало, фактично їх немає, бо в кожному - якийсь свій змістовий або стилістичний відтінок, - поправила окуляри Зоя Кіндратівна. - Я з вами згоден, - підхопив Сашко, - але ж є кальки з інших мов; вони - точні відповідники. Припустимо, мовознавство і лінгвістика, репродукція і відтвоення. - Мовознавство і лінгвістика - це один з небагатьох прикладів, якими в літературі ілюструють поняття "абсолютні синоніми", але якщо добре подумати, то й вони не тотожні: адже, наприклад, у власній назві Інститут мовознавства замість останнього слова не можна поставити слово лінгвістика. Репродукція і відтворення теж не завжди взаємозамінні. Наприклад, у політекономії можна сказати просте відтворення, а про живопис ти не скажеш: "Учора я купив відтворення картини Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султану", а тільки - "купив репродукцію картини"...
вторник, 28 января 2025 г.
Маленькі оповідання. "Улюблений герой" 17.1. Комсомольці школи вирішили провести читацьку конференцію. Організувати її доручили восьмикласникам. Групорг Марійка і староста Сашко після уроків зайшли до бібліотеки, щоб порадитися із завідувачкою. - Яка тема вашої конференції? - спитала Зоя Кіндратівна. - Залежно від того, що ви задумали, сплануємо й роботу. - Ми хочемо провести конференцію на тему "Мій любимий літературний герой". Можна зробити за одним якимось твором, але тоді не всі зможуть підготуватися, бо в нас не знайдеться стільки екземплярів потрібної книжки. - Ну, це не проблема, позичимо в районній бібліотеці чи в сусідніх школах. За два тижні всі й прочитають. Раджу вибрати книжку, яку учні вашого класу добре знають, тоді буду зовсім легко. Зоя Кіндратівна всміхнулася: - Тільки мені не подобається дещо в тому, як ви сформулуювали тему. Учні здивовано глянули на бібліотекарку. - Треба сказати "улюблений герой", а не "любимий герой". - Чому? Хіба це не синоніми? - заперечив Сашко.
воскресенье, 26 января 2025 г.
16.7. А основний (кажуть: оснований на чомусь) означає "той, що базується на чомусь", "в основі якого лежить те, про що йдеться". Наприклад: "Підневільна кріпосна праця була малопродуктивна, а основне на такій праці сільське господарство було дуже відсталим"; "З досягнень медицини, основаних на успіхах фізіології та анатомії, можна назвати переливання крові, пластичні операції тощо".Ці слова можна розрізнити ще й так: оснований відповідає тільки на питання н а ч о м у ?, заснований може відповідати на питання к и м? д е? к о л и ? - Тепер повернемося до того, про що говорила Оля. Вона мала на увазі вживання слова оснований у прямому значенні. Походить воно, очевидно, від слова основа - натягнуті на рамі ткацького верстата нитки.Основа, отже, - той важливий початковий, а часто й головний елемент, без якого не може бути певної речі. Засідання гуртка сподобалося учням. Вони з інтересом чекали наступного.
16.6. - Я думаю, що оснований - це обмотаний, обплутаний нитками чи дротами, - промовила Оля. - Але ж кажуть: стеля заснована павутинням, а не основана. - Правильно, Людо. Та зараз ми розглянемо ці слова в іншому значенні, - відповіла Марія Семенівна. - Отже, заснований означає "створений", "розпочатий". Наприклад: "Заснована Леніним як передовий загін робітничого класу, Комуністична партія нашої країни пройшла славний шлях боротьби"; "Львів був заснований сучасником Олександра Невського Данилом Галицьким".
суббота, 25 января 2025 г.
16.5. Слово письменний - відносний приметник, а грамотний - якісний, він має ступені порівняння. "Цей учень грамотніший за свого товариша" сказати можна, а "письменніший" - ні. Ступеня письменності немає: людина або письменна, або неписьменна. А грамотним можна бути різною мірою - хтось більше, а хтось менше... Далі. Вітя цілком правильно сказав, що університет у Києві був заснований у 1834 році. Проте замість заснований він ужив слово оснований. Чи підходить сюди слово оснований за змістом? Ні. Чому? Що ж означає кожне з цих слів?
четверг, 23 января 2025 г.
16.4. Раніше слово грамотний, грамотність часто вживали в значенні "письменний", "письменність". Ще й тепер їх інколи пов'язують із значенням "уміти читати й писати". Але з часом дедалі виразнішою стає відмінність у вживанні слів грамотний і письменний. Слово грамотний має кілька значень. Насамперед - це той, хто правильно, без помилок пише й говорить (грамотний хлопець); цим словом позначають також написане без порушення граматичних норм: грамотний лист, грамотна заява. Але грамотний - це не тільки людина, яка добре знає правила орфографії та пунктуації, вільно володіє мовою, - так можна сказати й про того, хто добре обізнаний зі своєю професією, має великі знання у певній галузі. Наприклад: політично грамотна людина, грамотний інженер.
среда, 22 января 2025 г.
16.3. М о р а л ь н у п і д г о т о в л е н і с т ь (чи непідготовленість) до чогось виражає слово здатний у словосполученні з додатком у знахідному відмінку з прийменником на (здатний - на що?), наприклад: "Він здатний на такий вчинок". - Отже, треба було сказати, що Шевченко був дуже здібним, талановитим художником. Далі. Оля зауважила, що на Україні навіть після скасування кріпацтва було надзвичайно мало "грамотних людей". Чи правильно висловила вона свою думку? Яке слово сюди краще підходить? - Письменний. - Так. Давайте подивимось, у чому різниця між цими двома слова.
Багато хто вважає їх синонімами, проте ці слова мають відмінності. Письменний - це той, хто вміє писати й читати. Грамотний - поняття ширше. Не про кожного письменного можна сказати, що він грамотний.
16.2. Слову здатний властиве інше значення: спроможний, такий, що має можливість, силу, певні дані щось зробити. Його вживають, коли йдеться про п р и р о д н і властивості (можливості) живого організму, наприклад: "Деякі представники тваринного світу здатні не тільки сприймати ультразвукові коливання, а й утворювати їх". Слово здатний вживають і тоді, коли йдеться про ф і з и ч н і можливості когось або чогось, наприклад: "Гімнасти нашої школи здатні домогтися кращих показників"; "Виготовлений на заводі циліндр здатний витримати величезний тиск повітря".Його вживають, коли треба сказати про моральну силу людини щось вчинити, наприклад, у Володимира Сосюри: "Ви здатні лиш зітхать і марить у півсні". Здатний виступає і тоді, коли мовиться про можливість м о р а л ь н о г о впливу когось або чогось, наприклад: "Тільки мати здатна була заспокоїти хворого".
вторник, 21 января 2025 г.
Маленькі оповідання. "Письменна людина"
16.1. На засіданні літературного гуртка слухали доповіді про життя і творчість Т.Г.Шевченка. Учні добре підготувалися, детально, з цікавими подробицями розповідали про великого україського поета-революціонера. Учителька Марія Семенівна дещо додала, пояснила. Вона похвалила учнів за те, що старанно попрацювали, а наприкінці засідання проаналізувала мову доповідей, звернула увагу на деякі мовні огріхи. - Ось Андрій сказав, що Тарас Григорович був "дуже здатним" художником. Безперечно, усім відомо, що Шевченко був талановитою людиною. Але чи на місці тут слово здатний? - Ні, треба сказати: здібний. - Правильно. Про людину обдаровану кажуть здібна: здібний математик, здібний музикант. Правда, ще в минулому столітті в такому значенні вживали і слово здатний, але в сучасній мові це вважається порушенням норми.
воскресенье, 19 января 2025 г.
15.6. - Бачте, тут треба знати, про що саме йдеться, - чи про родину колгоспника, її господарство, чи про готель, у якому спиняються колгоспники, коли приїжджають до міста. У сучасній укараїнській мові в значенні "будівля", "приміщення установи", "житло" вживається слово будинок: Будинок моделей, Будинок учених, Будинок колгоспника, Будинок культури, Будинок піонерів і новий будинок.
У такому значенні колись уживали також слово дім, але останнім часом дім набуває зовсім іншого відтінку: "квартира, сімейне вогнище", а також "родина, люди, які жтвуть разом, їхнє господарство". Тому кажуть: "хазяйка дому", "у нашому домі так заведено", "він господар у своєму домі". Цей образний вислів може мати й переносне звучання. Наприклад, у реченні "На заводі кожен робітник повинен почувати себе господарем у своєму домі". За вікном з'явилося багато колій. Поїзд зупинився. Пасажири почали готуватися до виходу.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)