18.5. "П'ятеро чоловік" сказати не можна: збірні числівники двоє, троє, четверо, семеро та інші не сполучаються із словом чоловік. Можна сказати: п'ятеро хлопців, комсомольців або просто п'ятеро: "До залу ввійшло п'ятеро". - Олю, а ти знаєш... Галина подивилася на дівчинку, безнадійно махнула рукою і пішла шукати іншого автомата.
Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)
четверг, 6 февраля 2025 г.
18.4. Студентці вже почало набридати, і вона злегка постукала монетою по склу кабіни. Дівчинка кивнула головою, мовляв, зараз, і вела далі: - Олю, тут уже чекають. Я тобі швиденько розкажу. Стоїмо ми перед початком сеансу у фойє, аж ввалюється ціла кампанія з нашої школи - п'ятеро чоловік... "Ну, й учениця, - мало не вихопилося в Галини. - Ніж патякати про всякий дріб'язок, краще б книжку почитала. Може, правильніше говорила б. Бач, як вимовляє, - "кампанія". Треба ж казати компанія, бо кампанія - означає заходи для здійснення якогось важливого громадсько-політичного або господарського завдання - виборча кампанія, посівна каипанія. А товариство людей, які разом проводять час, або комерційне товариство - компанія".
вторник, 4 февраля 2025 г.
18.3. - Сеанс, дівчинко, називається не "продовженим", а подовженим. Бо слово подовжений у переносному значенні - це збільшений у часі порівняно із звичайно визначеним. Наприклад: "група подовженого дня", "подовжений кіносеанс" та інше. - Слово рицар у Західній Європі часів феодалізму означало особу, що належала до військово-дворянського стану. А про людину самовіддану, благородну кажуть лицар. Наприклад: "Дзержинський - лицар революції". Цим словом називають також юнака або дорослого, який ставиться о жінок із повагою".
понедельник, 3 февраля 2025 г.
18.2. - Важко з білетами, - долітало до Галини, - правда, вільно можна було взяти на продовжений сеанс, але це нам не підходило. Миколка, як справжній рицар, вистояв у черзі цілу годину. "Ну, чого "білет"? - пояснює в думках веселій дівчинці студентка. - Коли йдеться про документ, що дає право бути присутнім на виставках, видовищах, то його називають квитком, а не білетом.
Квитком також називають документ, який засвідчує належність до організації, членство у ній - учнівський квиток, комсомольський квиток, журналістський квиток. Білетом називають гроші - кредитний білет, банківський білет, казначейський білет. Аркушик з екзаменаційними питаннями теж називають тільки білетом, а не квитком.
воскресенье, 2 февраля 2025 г.
Маленькі оповідання. "Біля телефонної будки"
18.1. Студентка педінституту Галина Мироненко стояла біля телефонної будки. Їй конче треба було подзвонити, але, як навмисне, автомат був зайнятий. Якась школярка весело й голосно розмовляла з подругою: - Олю, ми так добре відпочиваємо. Шкода, що ти хвора. Учора були в нашому кінотеатрі. Там дуже гарно після ремонту. Нові крісла, а на стінах такі симпатичні орнаменти з різнокольорових камінців. "Ех, ти, - подумала студентка. - Як же ти говориш? Не "різнокольорові", а різноколірні. Кольороввий - це забарвлений у якийсь колір. Коли ж хочуть підкреслити, що якомусь предметові властиві різні кольори, то його так і треба називати - різноколірним. Адже ми говоримо: баготоколірний, одноколірний, безколірний" .17.6. Зоя Кіндратівна: - Якщо в нас сьогодні вийшла вже така філологічна розмова, я хочу підказати ще одне: ось ми говорили про певну кількість однакових книжок. У такому разі краще назвати їх примірниками, а не екземплярами. Коли йдеться про одну книжку з усього тиражу, про оригінал чи одну з копій чогось, то здебільшого кажуть слово примірник. - А коли ж треба говорити екземпляр? - Словом екземпляр, ні в якому разі не "примірник", називають певного, одиничного представника якогось виду тварин або рослин, що є, припустимо, предметом дослідження або експонатом виставки. Наприклад: "Серед рослин цього сорту пшениці, які добре перезимували, з'явилися багатоколоскові екземпляри".
суббота, 1 февраля 2025 г.
17.5. - Що ж тоді означає слово улюблений? - Це той, кого серед інших подібних люблять найбільше. Квітів на світі багато, а кожний із нас має якусь одну, улюблену квітку. Улюблений - отже, такий, що найбільше відповідає чиїмось смакам, уподобанням, нахилам, - улюблені місця, улюблений колір, улюблена страва. - Отже, треба говорити улюблений герой, бо це один із кількох чи багатьох героїв літературного твору? - спитав Сашко. - Так. - Спасибі. Ми напишемо оголошення. - Домовилися, - посміхнулася Зоя Кіндратівна...
пятница, 31 января 2025 г.
17.4. Та повернемося до конференції. Улюблений і любимий здебільшого сполучаються не з тими самими словами. Звичайно, обидва виражають поняття "той, кого люблять", але любимий найчастіше вживається у сполученні зі словами, що означають щось єдине у своєму роді, неповторне. Наприклад, батьківщина, батько, мати завжди виступають зі словом любимий: любима Батьківщина, любима мати. Ми кажемо також любима Москва, любимий Дніпро, любимий Мінськ, любимий Тбілісі.
среда, 29 января 2025 г.
17.3. ...І якщо заговорили про політекономію, то я наведу тобі з неї ще один приклад. звичайно, ти знаєш, що слово "зосоредження" ж калькою слова "концентрація". Можна сказати: "концентрація збройних сил" і "зосередження збройних сил", але в політекономії - лише концентрація виробництва, а не "зосередження виробництва". Хіміки кажуть "розчин певної концентрації", а "розчин певного зосередження" - безглуздя.
17.2. - Якщо ви хочете знати, то абсолютно тотожних слів дуже мало, фактично їх немає, бо в кожному - якийсь свій змістовий або стилістичний відтінок, - поправила окуляри Зоя Кіндратівна. - Я з вами згоден, - підхопив Сашко, - але ж є кальки з інших мов; вони - точні відповідники. Припустимо, мовознавство і лінгвістика, репродукція і відтвоення. - Мовознавство і лінгвістика - це один з небагатьох прикладів, якими в літературі ілюструють поняття "абсолютні синоніми", але якщо добре подумати, то й вони не тотожні: адже, наприклад, у власній назві Інститут мовознавства замість останнього слова не можна поставити слово лінгвістика. Репродукція і відтворення теж не завжди взаємозамінні. Наприклад, у політекономії можна сказати просте відтворення, а про живопис ти не скажеш: "Учора я купив відтворення картини Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султану", а тільки - "купив репродукцію картини"...
вторник, 28 января 2025 г.
Маленькі оповідання. "Улюблений герой" 17.1. Комсомольці школи вирішили провести читацьку конференцію. Організувати її доручили восьмикласникам. Групорг Марійка і староста Сашко після уроків зайшли до бібліотеки, щоб порадитися із завідувачкою. - Яка тема вашої конференції? - спитала Зоя Кіндратівна. - Залежно від того, що ви задумали, сплануємо й роботу. - Ми хочемо провести конференцію на тему "Мій любимий літературний герой". Можна зробити за одним якимось твором, але тоді не всі зможуть підготуватися, бо в нас не знайдеться стільки екземплярів потрібної книжки. - Ну, це не проблема, позичимо в районній бібліотеці чи в сусідніх школах. За два тижні всі й прочитають. Раджу вибрати книжку, яку учні вашого класу добре знають, тоді буду зовсім легко. Зоя Кіндратівна всміхнулася: - Тільки мені не подобається дещо в тому, як ви сформулуювали тему. Учні здивовано глянули на бібліотекарку. - Треба сказати "улюблений герой", а не "любимий герой". - Чому? Хіба це не синоніми? - заперечив Сашко.
воскресенье, 26 января 2025 г.
16.7. А основний (кажуть: оснований на чомусь) означає "той, що базується на чомусь", "в основі якого лежить те, про що йдеться". Наприклад: "Підневільна кріпосна праця була малопродуктивна, а основне на такій праці сільське господарство було дуже відсталим"; "З досягнень медицини, основаних на успіхах фізіології та анатомії, можна назвати переливання крові, пластичні операції тощо".Ці слова можна розрізнити ще й так: оснований відповідає тільки на питання н а ч о м у ?, заснований може відповідати на питання к и м? д е? к о л и ? - Тепер повернемося до того, про що говорила Оля. Вона мала на увазі вживання слова оснований у прямому значенні. Походить воно, очевидно, від слова основа - натягнуті на рамі ткацького верстата нитки.Основа, отже, - той важливий початковий, а часто й головний елемент, без якого не може бути певної речі. Засідання гуртка сподобалося учням. Вони з інтересом чекали наступного.
16.6. - Я думаю, що оснований - це обмотаний, обплутаний нитками чи дротами, - промовила Оля. - Але ж кажуть: стеля заснована павутинням, а не основана. - Правильно, Людо. Та зараз ми розглянемо ці слова в іншому значенні, - відповіла Марія Семенівна. - Отже, заснований означає "створений", "розпочатий". Наприклад: "Заснована Леніним як передовий загін робітничого класу, Комуністична партія нашої країни пройшла славний шлях боротьби"; "Львів був заснований сучасником Олександра Невського Данилом Галицьким".
Подписаться на:
Сообщения (Atom)