6. З цієї легенди й походить вислів умивати руки в значенні ухилятися від будь-якої відповідальності.
Далі продовжу в новому році.
А зараз хочу привітати усіх з наступаючим Новим роком!
Усім щастя, здоров'я, успіхів!
5. Далі легенда розповідає, що Понтій Пілат на вимогу юрби затвердив смертний вирок і при цьому умив руки (існував такий ритуальний звичай - мити руки на знак непричетності до якоїсь справи, найчастіше - до злочину), кажучи, що не він, а іудейські священники хочуть цієї смерті, а сам він, мовляв, "невинний в крові праведника цього" (а міг би й заступитися, коли вважав Ісуса таким).
3. Можливо тому, що в народній свідомості ім'я Ірода символізувало жорстокість (Ірод, за легендою, наказав повбивати всіх немовлят), воно загубилося в цьому епізоді, а з одного Понтія Пілата було зроблено дві особи. Так виник вислів посилати від Понтія до Пілата, який у переносному значенні характеризує тяганину, відкладання якоїсь справи. "Михайло Іванович ніколи не забував про прості людські прохання. Він учив бути уважними до людей і своїх помічників. "Тільки не відсилайте ви тих, хто до вас звертається, від Понтія до Піліта, - учив він працівників своєї приймальні" ("Спогади про М. І. Калініна").
Крилатий вислів "Умивати руки"
12. Вислів таємна вечеря став крилатим і вживається на позначення таємних зібрань, зустрічей людей, серед яких є і однодумці, і відступники: "І справді, у них була партизанська тайна вечеря, із тією різницею від біблійної, що не було тут Іуди, а були справжні діти своєї землі; була вірність, була любов" (М. Стельмах).
11. Релігійна тема послужила художникові приводом для показу драматичної сутички між учнем-зрадником і його вчителем. В образах апостолів, кожен з яких по-своєму реагує на слова Христа, Леонардо да Вінчі втілив різні людські характери й темпераменти. Драматичність задуму, сила відтворення людських характерів поставили цей розпис серед найвищих досягнень світового мистецтва.
10. Усе сказане допоможе вам глибше зрозуміти картину геніального художника епохи Відродження Леонардо да Вінчі (1452-1519), яка має назву "Таємна вечеря". Власне, це стінний розпис у трапезній монастиря Санта Марія делле Граціє, виконаний художником у 1495-1497 рр. На ній зображена вечеря (таємна, бо християнство не було ще визнаною релігією і переслідувалось) Ісуса Христа зі своїми учнями, під час якої він начебто сказав: "Один з вас зрадить мене". Картина відтворює цю мить.
7. На тайній вечері Ісус сказав: "Один з вас зрадить мене" - і подав Іуді шматок хліба; проте Іуда не залишив думки про зраду. Тоді Ісус промовив: "Що робиш - роби скоріше". Іуда й тут не передумав, а схопився й побіг попередити сторожу. Він привів сторожу в сад, де молився Ісус з учнями, підійшов до нього й поцілував, хоч міг просто вказати його. Ісуса схопили, засудили до смертної кари й розіп'яли.Лише тоді Іуда розкаявся, віддав назад свої срібники, та, не витримавши мук совісті, повісився (цей сюжет по-різному розроблявся багатьма письменниками світу).
5. І, з другого боку: "... на це питання гітлерівці не дадуть відповіді. Та вона й не потрібна, хто ж бо не знає фашистських апостолів брехні" (Я. Галан); "Сила сліпа, стихійна, брутальна, приправлена заздрощами до всіх і вся, - ось що в ньому є. Апостол руйнівництва, лицар трощення - хіба не таким він об'єктивно сьогодні постає в цих ваших походах..." (О. Гончар).
2. Заємо ми про Іуду все з тих же біблійних міфів, які називають це ім'я серед дванадцяти апостолів. Слово апостол - грецьке, означає "посланець". Так у перші віки християнства називали мандрівних проповідників, організаторів християнських общин, авторів послань до віруючих. У пізніші часи їх оточили ореолом святості, мучеництва і вченості. До картин, на яких зображені апостоли пензлем художників зі світовим ім'ям, належить картина Ель Греко "Апостоли Петро й Павло" і Рібера "Апостол Петро".
Крилатий вислів "Поцілунок Іуди"
1. Чи пам'ятаєте ви Порфирія Володимировича Головльова, героя роману М. Є. Салтикова-Щедріна "Пани Головльови"? Брати називали його ще Іудушкою, а був він створінням святенницьким, лицемірним і сіяв навкого себе зло і тільки зло. То чому ж саме Іудушкою називали його? Хто такий Іуда?