Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)

суббота, 30 декабря 2023 г.

6. З цієї легенди й походить вислів умивати руки в значенні ухилятися від будь-якої відповідальності.

Далі продовжу в новому році.

А зараз хочу привітати усіх з наступаючим Новим роком!

Усім щастя, здоров'я, успіхів! 


пятница, 29 декабря 2023 г.

5. Далі легенда розповідає, що Понтій Пілат на вимогу юрби затвердив смертний вирок і при цьому умив руки (існував такий ритуальний звичай - мити руки на знак непричетності до якоїсь справи, найчастіше - до злочину), кажучи, що не він, а іудейські священники хочуть цієї смерті, а сам він, мовляв, "невинний в крові праведника цього" (а міг би й заступитися, коли вважав Ісуса таким). 

четверг, 28 декабря 2023 г.

4. Темний, розлючений, підбурюваний первосвященниками натовп вимагав від Пілата страти Христа вигуками: "Розіпни його!" Цей вислів також став крилатим і вживається на позначення настирливої вимоги засліплених зненавистю людей розправитися з невинною жертвою.  

среда, 27 декабря 2023 г.

3. Можливо тому, що в народній свідомості ім'я Ірода символізувало жорстокість (Ірод, за легендою, наказав повбивати всіх немовлят), воно загубилося в цьому епізоді, а з одного Понтія Пілата було зроблено дві особи. Так виник вислів посилати від Понтія до Пілата, який у переносному значенні характеризує тяганину, відкладання якоїсь справи. "Михайло Іванович ніколи не забував про прості людські прохання. Він учив бути уважними до людей і своїх помічників. "Тільки не відсилайте ви тих, хто до вас звертається, від Понтія до Піліта, - учив він працівників своєї приймальні" ("Спогади про М. І. Калініна"). 

вторник, 26 декабря 2023 г.

2. За біблійною легендою, проданий Іудою за 30 срібників Ісус Христос був схоплений. Понтій Пілат начебто не хотів судити його, бо Ісус був родом з Галілеї, і відправив його до Ірода, правителя Галілеї. В'язень відмовився давати свідчення Іроду; тоді він відіслав Ісуса назад до Пілата.   

пятница, 22 декабря 2023 г.

Крилатий вислів "Умивати руки" 


1.
Понтій Пілат - особа історична; проте ні рік його народження, ні рік його смерті не відомі; ми знаємо лише, що він був римським прокуратором (намісником) в Іудеї в 26-36 рр. н. е., що роки його правління знаменувалися посиленням утисків населенняі цілим рядом повстань, унаслідок чого Понтій Пілат був зміщений з посади. З його ім'ям пов'язано розп'яття Ісуса Христа.

12. Вислів таємна вечеря став крилатим і вживається на позначення таємних зібрань, зустрічей людей, серед яких є і однодумці, і відступники: "І справді, у них була партизанська тайна вечеря, із тією різницею від біблійної, що не було тут Іуди, а були справжні діти своєї землі; була вірність, була любов" (М. Стельмах).  

четверг, 21 декабря 2023 г.

11. Релігійна тема послужила художникові приводом для показу драматичної сутички між учнем-зрадником і його вчителем. В образах апостолів, кожен з яких по-своєму реагує на слова Христа, Леонардо да Вінчі втілив різні людські характери й темпераменти. Драматичність задуму, сила відтворення людських характерів поставили цей розпис серед найвищих досягнень світового мистецтва.

 
 

среда, 20 декабря 2023 г.

10. Усе сказане допоможе вам глибше зрозуміти картину геніального художника епохи Відродження Леонардо да Вінчі (1452-1519), яка має назву "Таємна вечеря". Власне, це стінний розпис у трапезній монастиря Санта Марія делле Граціє, виконаний художником у 1495-1497 рр. На ній зображена вечеря (таємна, бо християнство не було ще визнаною релігією і переслідувалось) Ісуса Христа зі своїми учнями, під час якої він начебто сказав: "Один з вас зрадить мене". Картина відтворює цю мить.  

вторник, 19 декабря 2023 г.

9. Крилаті вислови, пов'язані з біблійною оповіддю про Іуду Іскаріота, вживаються і в розмовній мові з різко негативним, осудливим значенням, близьким до лайки, що відбито і в художній літературі: "Цьому нечестивцю і 30 срібляників не обтяжать ні кишені, ні совісті..." (М. Стельмах). 

понедельник, 18 декабря 2023 г.


8.
У переносному значенні Іуда - зрадник.
 

суббота, 16 декабря 2023 г.

7. На тайній вечері Ісус сказав: "Один з вас зрадить мене" - і подав Іуді шматок хліба; проте Іуда не залишив думки про зраду. Тоді Ісус промовив: "Що робиш - роби скоріше". Іуда й тут не передумав, а схопився  й побіг попередити сторожу. Він привів сторожу в сад, де молився Ісус з учнями, підійшов до нього й поцілував, хоч міг просто вказати його. Ісуса схопили, засудили до смертної кари й розіп'яли.
Лише тоді Іуда розкаявся, віддав назад свої срібники, та, не витримавши мук совісті, повісився (цей сюжет по-різному розроблявся багатьма письменниками світу).
 


пятница, 15 декабря 2023 г.


6.
Так от, одним з біблійних дванадцяти апостолів і був Іуда Іскаріот, тобто Іуда родом із Каріота. Він - людина заздрісна, жадібна і зла - продав Ісуса Христа - свого вчителя за 30 срібників іудейським первосвященникам. Доповнюють образ і особу цього "батька" усіх зрадників на землі такі промовисті подробиці. 

 
 

понедельник, 11 декабря 2023 г.

5. І, з другого боку: "... на це питання гітлерівці не дадуть відповіді. Та вона й не потрібна, хто ж бо не знає фашистських апостолів брехні" (Я. Галан); "Сила сліпа, стихійна, брутальна, приправлена заздрощами до всіх і вся, - ось що в ньому є.  Апостол руйнівництва, лицар трощення - хіба не таким він об'єктивно сьогодні постає в цих ваших походах..." (О. Гончар). 

воскресенье, 10 декабря 2023 г.

4. У сучасній мові можна зустріти слово апостол у значенні проповідник нових ідей, проте в це слово може вкладатися і позитивний, і негативний зміст, порівняйте:     

                                                  І день іде, і ніч іде,                                                                                                                                          І голову схопивши в руки,                                                                                                                              Дивуєшся, чому не йде                                                                                                                                    Апостол правди і науки!       (Т. Шевченко)  

суббота, 9 декабря 2023 г.

3. Імена апостолів називають у різних джерелах по-різному, але скрізь їх обов'язково 12. Це число також належало до містичних. Так, окрім 12 апостолів, було ще 12 синів у біблійного патріарха Іакова, 12 верховних богів у Греції та Римі, 12 рицарів круглого стола та ін.  

пятница, 8 декабря 2023 г.

2. Заємо ми про Іуду все з тих же біблійних міфів, які називають це ім'я серед дванадцяти апостолів. Слово апостол - грецьке, означає "посланець". Так у перші віки християнства називали мандрівних проповідників, організаторів християнських общин, авторів послань до віруючих. У пізніші часи їх оточили ореолом святості, мучеництва і вченості. До картин, на яких зображені апостоли пензлем художників зі світовим ім'ям, належить картина Ель Греко "Апостоли Петро й Павло" і Рібера "Апостол Петро".  

четверг, 7 декабря 2023 г.

Крилатий вислів "Поцілунок Іуди" 

1. Чи пам'ятаєте ви Порфирія Володимировича Головльова, героя роману М. Є. Салтикова-Щедріна "Пани Головльови"? Брати називали його ще Іудушкою, а був він створінням святенницьким, лицемірним і сіяв навкого себе зло і тільки зло. То чому ж саме Іудушкою називали його? Хто такий Іуда?

среда, 6 декабря 2023 г.


9.
Вислів обітована земля давно й широко вживається в літературній мові як синонім до слів "багатий край", "сподівана мета", "примарна будучність": "Тридцять років водять їх коновальці, петлюри й бандери від одного фашистського "Мойсея" до другого. Обіцяє їм кожний "Мойсей" обітовану землю, а виходить з цього в дійсності або "самостійна дірка", або шибениця" (П. Козланюк).