Школа на Дачному (блог учителя Ольги Яркової)

среда, 31 июля 2019 г.

62. Фразеологізми надзвичайно цікаві та дотепні. Але ще цікавішими серед різновидів усної народної творчості є каламбури - дотепна гра слів. Вони іронічні, відшліфовані, вражають неприйнятним поєдинком словесних образів. 
- Які за походженням використані в них імена?


 


1. Василь бабі рідна тітка через дорогу навприсядки.
2. Говорив Мирон рябої кобили сон.
3. Балакала, говорила сім мішків гречаного Гаврила.
4. Ваша мама нашій мамі двоюрідна Параска.
5. Правда Сидорова: киселем млинці помазані, на паркані сушаться.
6. Третя хата від Кіндрата, рябі ворота, новий пес.
7. Тільки й рідні, що в Києві Химка.


вторник, 30 июля 2019 г.

61. Моє вітання усім, хто читає цей блог. Я щоразу переконую вас у тому, яка прекрасна й багата українська мова.
 
   Сьогодні до вашої уваги творче завдання: відновіть усталені звороти, додаючи випущене ім'я, подане разом з іншим у дужках. Зверніть увагу на спостережливість і гумористичне бачення ситуації творцями фразеологізмів, наявність римування у багатьох із них. 


1. Товчеться як (Василь, Марко) по пеклу.
2. Наївся як (Мартин, Іван) мила.
3. Вискочив як (Петро, Пилип) з конопель.
4. Сиди, (Маріє, Тетяно), бо ще рано.
5. Не лакомся, (Романе, Грицю) на дурницю.
6. Не дай, Боже, з (Івана, Юхима) пана.
7. Хапай, (Петре, Василю), поки тепле.

воскресенье, 28 июля 2019 г.

60. 
 Чоловічі й жіночі імена використано в багатьох створених народом перлинах глибокої мудрої думки й стислого мовлення - фразеологізмах. Це різні за синтаксичною будовою приказки і прислів'я (На тобі, Даниле, що мені не миле; Говори, Климе, нехай твоє не гине; Не для Гриця паляниця), дражніння (Заплач, Матвійку, дам копійку; Маріє, звідки вітер віє?), усталені порівняння (Носиться, як Катря в постолах; Носиться, як дурень зі ступою), своєрідні епітети-характеристики (язиката Феська) тощо.

суббота, 27 июля 2019 г.

59. Прочитайте текст пісні про Омелька, зверніть увагу на імена. Які вони за походженням?
 
А в нашого Омелечка
Невеличка сімеєчка:
Тільки він та вона,
Та старий, та стара,
Та дві Христі в намисті,
Та дві Насті в запасці,
Та дві дівки косаті,
Та два парубки вусаті,
І Андрон, і Харитон,
Парамон і Антон,
І Протас, і Панас,
І той парубок, що в нас;
І Горпина, і Уляна,
Що полюбилак Дем'яна,
І низенькая Килина,
Що полюбила Мартина;
І ще той Герасим,
Що чоботи усім шив.
Отака сімеєчка
У нашого Омелечка.



пятница, 26 июля 2019 г.

58. Який Сава, така й слава.   Особові імена, скорочені й пестливі форми їх широко представлено в усній народній творчості, зокрема в піснях та прислів'ях і приказках. 
 
  У народних піснях ми бачимо Василя,що сіно косить, і Катерину, до якої наїхали гості, і Марусину-серце, і ледачого Гриця-притвору та багато інших чітко окреслених образів.            Народні пісні шляхом використання імен малюють деякі особливості народного життя і звичаїв. Ми яскраво уявляємо Наталочку, що ходить через кладочку; дівчину, котру за Петруся б'є матуся; Павлусика, що, хоч нема переходу, до Оксани бреде через воду; Іванка, який музику найма, молоденькій Мані тугу розважа, і т.п. 

     Народні пісні ввібрали силу-силенну пестливих форм імен, особливо жіночих. Тут є Маруся, Марусина, Маруня, Марусечка, Маня, Марійка й Марічка; Ганнуська, Ганнуся, Ганнунька й Ганнусенька; Іван, Іванко, Івасик, Івасьо, Івасько, Ваня та безліч інших. В окремих народних піснях римування базується на грі імен. Такою є, наприклад, пісня "А в нашого Омелечка"...

четверг, 25 июля 2019 г.

57. У багатьох родинах існує добра традиція - називати дітей іменами дідусів чи бабусь, наче передаючи у спадок нащадкам усе, здобуте попередніми поколіннями.

   Досить часто молоді батьки іменують своїх дітей на честь ушанування видатних українців: Тарас (Шевченко), Богдан (Хмельницький), Лесь (Курбас, Мартович), Олесь (Гончар), Леся (Українка), Соломія (Крушельницька), Оксана (Петрусенко) та ін. 
     Цікаво, що імена Леся, Лесь, Олесь, які були скороченими варіантами від імен Олександр, Олександра, Лариса, стали офіційними, документальними. Відчувається також потяг до поетично забарвлених імен: Сніжана, Юлій, Піонія, Лілія, Ія, Матіола та ін.

среда, 24 июля 2019 г.

56.  На вибір імені для новонароджених, на жаль, впливає мода. Вона, як відомо, швидко минає, а людина залишається з необдумано подарованим їй ім'ям на все життя. 
 
  Так, у 20-х рр. у зв'язку з модою на нові, вигадані батьками імена пішли в життя Красами, Реви, Революції, П'ятирічки, Олімпіади. Пізніше прийшла мода на іномовні особові найменування і з'явилися на українському мовному ґрунті чужі для неї, бліді й невиразні, як усе штучне, Конради, Леопольди, Генріхи, Жозефіни, Анжеліки.

  Нині новонародженим найчастіше дають традиційні імена, відшліфовані й перевірені багатьма попередніми поколіннями. І це прекрасно. Правда, у певні роки відчувається мода на деякі з цих імен. Тому в трудових і навчальних колективах з'являються тезки - кілька Артемів, Кирилів, Данилів  чи  Анастасій, Дарин, Тетян. 

вторник, 23 июля 2019 г.

55. Добираючи малюкові ім'я, зважають і на офіційне оточення його - прізвище та ім'я по батькові. 
    Неоковирними й смішними є деякі "саморобні" та запозичені імена, особливо в оточенні українських імен по батькові та колотних прізвищ. 
    Уявіть собі, що до вас  прийшов новий учитель математики - Біном Пантелеймонович або вчителька літератури Поема Митрофанівна, а в класі разом з вами навчаються Затуливітер Джон і Задерихвіст Джульєтта. 
    Скільки глузувань а то й відвертих збиткувань випало б на їхню долю!
 

понедельник, 22 июля 2019 г.

54. Джульєтта чи Катерина? Як вибирають імена?
   
Уявіть собі, що у вашій родині з'явилося новонароджене дитя - малесенька гарнесенька дівчинка. Усі, у тім числі й ви, кинулися вишукувати їй серед моря особових жіночих найменувань найкрасивіше, найзвучніше. 
    Але при цьому постає питання, яке ім'я слід вважати красивим. Так от. Красивими вважаються милозвучні імена, із властивим для рідної мови поєднанням звуків і будовою, імена, які легко вимовляються й запам'ятовуються і від яких можна утворити скорочені та пестливі форми.
   Одне з таких імен прекрасно              схарактеризував М. Рильський:
   Єсть ім'я жіноче, м'яке і ясне;
   В йому і любов, і журба, і надія;
   Воно як зітхання бринить весняне: 
                                          Марія.

воскресенье, 21 июля 2019 г.

53. ЦЕ ЦІКАВО!!!
      Уявіть собі, що у вас дві сестрички - Катерина  і  Марія. До них звертаєтесь то офіційно на ім'я Катерина чи Катря, Маріято використовуючи скорочені й пестливі варіанти цих імен -  Катя, Марійка, Маруся, Катруся  Які закінчення мають ці варіанти імен у кличному відмінку - -а, -я, -о, -е  чи ?
   
 Крім сестричок, у вас ще два бритика - Богдан і Артем. Звертаючись до них, ви також вдаєтесь до офіційних і пестливих форм: Богдан, Богданчик, Богдась; Артем, Артемко, Артемцьо. З якими закінченнями в кличному відмінку їх слід вживати - -а, -у, -ю чи ?
    Тут треба вдатися до основи слова: якщо вона закінчується на твердий приголосний - закінчення  -о, -у, -е; якщо ж на м'який приголосний - -є, -ю.

 Ставимо всі подані імена в кличному відмінку: КатеринО, МаріЄ, КатЮ, МарійкО, МарусЮ, КатрусЮ, БогданЕ, БогданчикУ, БогдасЮ, АртемЕ, АртемкУ, АртемцЮ.

суббота, 20 июля 2019 г.

52. Панно Ольго! Олю! Скільки в українській мові відмінків? який останній з них? Які закінчення мають іменники в цьому відмінку? Чи вдаєтесь ви до таких форм?
    Українській  мові, на відміну від багатьох інших, навіть споріднених, властивий кличний відмінок з відповідними закінченнями: Галино, Петре, Дмитрику, Василю, Лідіє, Людмило, Володимире, Володю.
    Використання форм кличного відмінка при звертанні є ознакою культури мовлення і ввічливості. Тож треба знати, яких закінчень набувають у ньому іменники.

пятница, 19 июля 2019 г.

51. Чи не були ви свідками такої ситуації?  
 
    Клас зібрався у похід, але затримався, бо запізнюються учні, які проживають далеко від школи - Мирослава  і  Мирослав. Усі в чеканні, нетерплячі вийшли на вулицю.
    І раптом хтось вигукнув: "Слава  йде!" Хто ж з учнів, що запізнювалися, прийшов перший? 
     Важко сказати, бо деякі скорочені чоловічі й жіночі імена є іменниками спільного роду: Валя - Валентин і Валентина, Вася - Василь і Василина

  - Згадайте ще п'ять скорочених імен спільного роду. 
Сьогодні закінчилася трудова практика. Хто не зміг відпрацювати, може надалі приєднатися до інших класів. А тепер згадаймо, як це було...





 
















 










 Ось так і закінчилася практика... Теплого вам літа, діти!